از زمانی که انسان روی دو پا ایستاده است ، دیگر نتوانسته ایم به یکدیگر اعتماد کنیم. ما همیشه به واسطه ها احتیاج داشته ایم – افرادی که اطمینان حاصل می کنند طرفین توافق نامه به تعهد خود احترام می گذارند. واسطه ها امروز شامل بانک هایی هستند که پول ما را حمل می کنند. وکلا ، استدلال ها و خواسته های ما را ارسال می کنند. و شبکه های اجتماعی ، که پیام های ما را ارسال می کنند.

دلیل این سطح بالای واسطه گری عدم اعتماد کامل است. اعتماد به نفس سخت است وقتی که نمی توانید بگویید که او چه فکری می کند. اما خوشبختانه ، همانطور که در مشکلات ظاهراً غیرممکن گذشته – مانند تسلط بر پرواز ، ساخت آسمان خراش ها و دموکراتیزه سازی اطلاعات – توانسته ایم نوآوری داشته باشیم ، همچنین توانسته ایم فناوری جدیدی را توسعه دهیم که مسائل اعتماد ما را از بین ببرد. وارد Web3 شوید.

برای درک اینکه Web3 چیست ، ابتدا باید بفهمیم واسطه ها چیستند. در سطح بسیار ابتدایی ، واسطه ها موارد زیر را انجام می دهند:

 • پیام های خارج از منابع را بپذیرید. در مورد بانک ، این می تواند پیام مشتری A برای ارسال پول به مشتری B باشد.
 • پس از تأیید اعتبار ، بر اساس این پیام ها عمل کنید. هنگامی که بانک تأیید کرد که اعتبار مشتری A دارای اعتبار است و مجاز به ارسال است (احتمال دارد حساب مسدود شود) ، آنها انتقال را آغاز می کنند.
 • نتایج این اقدامات باید محاسبه شود. این بانک تایید می کند که آیا انتقال موفقیت آمیز است یا خیر.
 • نتایج محاسبه باید ذخیره شود و به طور بالقوه به عنوان پیام در تعامل دیگر استفاده شود. این بانک سوابق معامله را از طریق دفتر و رسید ثبت می کند.

درک اینکه یک کامپیوتر ، از نظر فنی ، یک واسطه کامل است ، خیلی طول نمی کشد. اما اگر رایانه ها واسطه کاملی هستند ، چرا تاکنون جایگزین واسطه های انسانی ما نشده اند؟

برای پاسخ به آن ، ابتدا باید اختیارات و مجوزها را در نظر بگیریم.

اختیار و مجوز

یکی از وظایف اصلی واسطه ها تصمیم گیری در مورد درست یا غلط بودن ادعای خاص است. بنابراین ، اگر مشتری A بخواهد مبلغی را برای مشتری B و B ارسال کند و ادعا کند که آن را دریافت نکرده است ، هر دو می توانند با مراجعه به بانکی که سوابق را ذخیره می کند ، مسئله خود را تسویه کنند. بانک می تواند این کار را انجام دهد زیرا دارای اختیار است ، اما فقط به این دلیل که مشتریان به آن اجازه داده اند از طرف آنها اقدام کند (مانند ثبت معاملات خود و غیره) این اختیار را دارد.

در آغاز ، ما امضاهای ساده ای بر روی کاغذ داشتیم.

اختیار و مجوز

اما اکنون ما آن را رها کرده و به حوزه دیجیتال رفته ایم.

لیست خدمات

ما مجوز را تحویل می دهیم و با کلیک یک دکمه ، اسکن اثر انگشت یا وارد کردن رمز عبور به واسطه ها سرنوشت خود را می دهیم. در حقیقت ، زندگی عالی بوده است. خدماتی که در اختیار ماست زندگی ما را بی نهایت آسان کرده است.

PayPal به ما امکان می دهد پول را در هر زمان و هر مکان ارسال کنیم. توییتر ما را به جنگجویان بیرحمانه صفحه کلید تبدیل می کند. فیس بوک به ما اجازه می دهد تا با دوستان گمشده همگام شویم Medium به ما امکان می دهد تا به طور خودکار نوشتارهای خود را در یک بستر ساده برای استفاده در بین مخاطبان جهانی تبلیغ کنیم. حتی مواردی مانند Tinder و OkCupid بدون شک باعث بهبود برخی از زندگی ها شده است. سپس GitHub وجود دارد که به ما اجازه می دهد با هر کسی در دنیا روی کد رایانه کار کنیم و Airbnb که به ما امکان می دهد از آپارتمان های خالی خود درآمد کسب کنیم بدون اینکه مجبور شویم هرگز رودررو با مستاجر دیدار کنیم. اگر اکنون این ذهنیت را به باد می دهد ، تصور کنید که از 20 سال پیش به نظر می رسد چطور به نظر می رسد!

حال ، اگر ما به حقیقت پایبند هستیم ، همه چیز گلگون نبوده است. تصادفی نیست که نماد “بانک” مانند زندان به نظر می رسد.

بانک زندان

گذشته از بانک ها ، همه این خدمات جلب نظر کرده اند.

PayPal و TransferWise به دلیل معروف بودن بستن حساب های مشتری بدون ارائه دلیل، قطع درآمدی که مردم و مشاغل برای زنده ماندن به آن نیاز دارند. تصور کنید یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که 5000 دلار در ماه شما بدون دلیل موجهی تعطیل شده است.

یا مورد GitHub را در نظر بگیرید: در جولای 2019 ، GitHub حساب تمام توسعه دهندگان ایرانی را از بین برد. آنها فقط مخازن خود را پاک کردند و ماهها کار و همکاری را از دست دادند. چرا؟ زیرا مقامات آنها (دولت ایالات متحده) به آنها گفتند: “ایران نیست”. آنها به عنوان یک شرکت متمرکز و آسیب پذیر چاره ای جز اطاعت نداشتند. (توجه داشته باشید که ، در ژانویه 2021 ، GitHub اجازه دولت ایالات متحده را دریافت کرد برای خدمت دوباره به توسعه دهندگان ایرانی.)

با تشکر از اینکه تاریخ بازی کرده است ، می توانیم این مسئله را در هر سیستمی که وجود دارد ، مشاهده کنیم قابل احتکار قدرت (تمرکز) ، افراد خاصی مجبور به احتکار این قدرت هستند. هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. قدرت احتکار مشکلی ندارد ، مخصوصاً وقتی توسط شخصی نجیب و م hoثر احتکار شود. متأسفانه ، روان ما دست بدی نسبت به انسان ها وارد کرده است زیرا به نظر می رسد بدترین افراد دریافت این قدرت آسان تر هستند. و منظور من این نیست که فقط بدترین افراد به قدرت می رسند. بلکه هر وقت قدرتی داشته باشیم ، وسوسه قرار دادن منافع خود بر منافع گروه چنان طاقت فرسا است که فقط تعداد کمی می توانند موفق شوند. به همین دلیل عمو بن به پیتر پارکر گفت که “با قدرت زیاد مسئولیت زیادی دارد.” اگر فقط آسان بود که مثل مرد عنکبوتی به مناسبت ها برسم.

در مورد سرویس های قرن بیست و یکم زندگی که تغییر می کنند ، فقط فروش اطلاعات شخصی و عدم رعایت حریم خصوصی نیست که نگران این واسطه های قدرتمند است. همچنین این واقعیت است که اشخاص ثالث به این اطلاعات دسترسی پیدا می کنند و پس از آن آزاد هستند که هر کاری را که می خواهند با آن انجام دهند ، مهم نیست که چقدر شرور باشد.

در سال 2020 ، لجر ، یک شرکت متخصص در ساخت کیف پول های ارز رمزنگاری شده ، هک شد و اطلاعات شخصی مانند آدرس ها ، شماره تلفن ها و سوابق ایمیل صدها هزار مشتری ، فروشنده و سرمایه گذار فاش شد. این یک بهشت ​​کلاهبرداران بود: لیستی از افرادی که به اندازه کافی رمز ارز دارند تا ارزش خرید کیف پول سخت افزار را داشته باشند. از آن زمان ، بسیاری از مردم ایمیل های کلاهبرداری از انواع مختلف دریافت کرده اند – از التماس ساده تا تهدید به مرگ.

بسیاری از هیولاهای دیگر در زیر سطح زیرساخت های دیجیتالی فعلی کمین کرده اند. سانسور در شبکه های اجتماعی ، گرایش های سیاسی به سیستم عامل های بی طرف و ممنوعیت انحصاری برنامه ها و وب سایت ها وجود دارد. همچنین در بالاترین سطح بازار “آزاد” در حملات هماهنگ علیه آزادی پولی جامعه فساد وجود دارد (مانند آخرین نمونه صندوق های تامینی و پیوند دولت ایالات متحده برای سفارش برنامه های معاملات سهام برای جلوگیری از خرید GME توسط مردم وثیقه وام برای کسانی که سهام را کوتاه کردند).

در مورد این وضعیت واسطه چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ آیا امیدی برای اصلاح اقدامات شکسته آنها وجود دارد؟

نه، نه واقعا. فولمینر بهترین کار را می گوید:

شما هرگز با مبارزه با واقعیت موجود چیزها را تغییر نمی دهید. برای تغییر چیزی ، یک مدل جدید بسازید که مدل موجود را منسوخ کند.

"شما هرگز با مبارزه با واقعیت موجود چیزها را تغییر نمی دهید"

تغییر

برای رهایی از شر واسطه ها ، به روش هایی برای خواندن و انتقال مستقیم داده ها بین ماشین ها نیاز داریم. اول ، ما به داده های پیوندی نیاز داریم.

داده پیوند داده شده

داده پیوند داده شده داده هایی است که کامپیوترها می توانند بدون آداپتورها و مترجمان انسانی یا ساخت بشر از یکدیگر بخوانند. به عبارت دیگر ، ارتباط انسان و کامپیوتر بدون انسان. اما این کافی نیست. رایانه ها باید بتوانند این داده ها را از رایانه های دیگر بگیرند و آنها باید هر زمان بخواهند آنها را دریافت کنند. این مرحله نامیده می شود داده های توزیع شده – داده هایی که از هر گره در شبکه قابل بازیابی هستند.

داده های توزیع شده

وقتی داده های توزیع شده به هم متصل می شوند ، هر رایانه ای در شبکه می تواند داده های رایانه دیگری را در هر زمان دریافت و درک کند. اما ما مدتی است که این را داریم. BitTorrent نامیده می شود. اگر با تورنت آشنا هستید ، به این معنی است که seed و peer به سادگی به این معنی است که برخی رایانه ها داده های ذخیره شده را در حالی که دیگران این داده ها را بارگیری می کنند ، ارسال می کنند. با این حال ، این کافی نبود تا مدل جدیدی برای ساماندهی اینترنت و زندگی ما ایجاد شود. اعتماد جز missing مفقود شده بود. با استفاده از تورنت ، هرگز نمی توانستم مطمئن باشم که زندگی دیجیتال من (کامپیوتر) امن است.

سپس بلاکچین آمد تا جرقه یک انقلاب غیر متمرکز را روشن کند.

بلاکچین

بلاکچین های بدون مجوز مانند Ethereum ، Polkadot یا Bitcoin پایگاه داده های جهانی هستند. آنها یک حقیقت مشترک را در اختیار ما قرار می دهند که همه می توانند از نظر ریاضی تأیید کنند. آنها به ما توانایی تغییر مقادیر مشخصی را در آن پایگاه داده می دهند ، بدون اینکه از کسی بخواهند این کار را برای ما انجام دهد. وقتی با زنجیره بلوک ارتباط برقرار می کنید ، همه از آن تعامل آگاه می شوند و نتیجه دقیق آن را می دانند. هیچ گونه معرفی نادرست ، رانت جویی و سانسور وجود ندارد.

بلاکچین ها یک لایه قابل تأیید به این داده های توزیع شده و پیوند داده شده اضافه می کنند ، به طوری که کامپیوتر می داند نه تنها می تواند گرفتن داده ها از یک همکار و فهمیدن، آن را نیز اعتماد کردن آی تی. این سه عنصر با هم وب 3.0 را تشکیل می دهند:

 • داده پیوند داده شده
 • داده های توزیع شده
 • داده های معتبر

وب 3.0

در آغاز ، سیمها و مشکوکان صرف وجود داشت. “چه کسی می خواهد رایانه ها را به هم متصل کند؟” آنها گفتند. سپس وب 1.0 ، وب ساکن فقط خواندنی ، ظاهر شد. این یک محیط منظم و تمیز از کاربران اکثراً اهل فن بود که برای یافتن یک منبع آنلاین ، باید از فهرست وب شخصی که به صورت دستی تنظیم شده است بازدید کنند.

همانطور که وب 2.0 – وب خواندن و نوشتن – به وجود آمد ، به خدماتی رسیدیم که زندگی ما را تغییر داده است. شبکه های اجتماعی ، SaaS ، سرویس هایی مانند Uber ، Airbnb ، PayPal و Reddit. همه کارهای شگفت انگیزی که امروز می توانیم انجام دهیم به دلیل وب 2.0 امکان پذیر است. اما وب 2.0 دوران واسطه ها و تنها نقاط شکست در فضای دیجیتال را آغاز کرد و فضا به سرعت خراب شد.

وب 3.0

وارد وب 3.0 (یا همان Web3) شوید. یک وب است که در آن کاربر کنترل کامل هویت ، اقدامات خود ، امور مالی خود را دارد. یک وب که در آن بانک خودتان هستید ، همه چیز خطرناک است ، هیچ شبکه ایمنی وجود ندارد ، اما آزادی وجود دارد.

این س questionsالات را در نظر بگیرید:

 • تجارت سهام خارج از ساعت بورس برای افراد عادی چقدر دشوار است؟
 • چقدر سخت است برای مردم در میانمار سازماندهی کن؟
 • سرمایه گذاری در املاک یا هنر در ایالات متحده برای شخصی از چین چقدر سخت است؟
 • مقاومت در برابر تورم برای یک آرژانتینی یا ونزوئلایی چقدر سخت است؟

با وب 3.0 ، همه اینها پیش پا افتاده است: هر کسی ، در هر کجای دنیا می تواند در هر شرکتی سرمایه گذاری کند. هر کسی می تواند برای هرکسی ، از هر کجا و در هر زمان پیام ارسال کند و مطمئن باشد که آن را دریافت می کند. این پیام می تواند مالی باشد ، فقط یک “سلام” است ، یا حتی برخی از مطالبی که کسی نمی خواهد شما آن را ببینید (فکر کنید.) فایروال بزرگ)

فقط به نوعی آزادی که چنین سیستمی از آن اطمینان خواهد داد ، فکر کنید. یک نمونه کامل از اثبات نظر Web3 این است #EndSars اعتراضی که در سال 2020 در نیجریه اتفاق افتاد. جوانان نیجریه ای که از طعمه قرار گرفتن در بخش پلیس سرکش که از جنایتکاران بدتر است خسته شده اند ، گرد هم آمدند تا یک اعتراض مسالمت آمیز را ترتیب دهند. آنها به مدت دو هفته تحمل کردند و بر تلاشهای نادرست دولت برای شکستن آنها ، از جمله استفاده از گاز اشک آور ، مخازن آب و شرم آورترین هودلوم ها ، غلبه کردند.

دولت که از اراده محض شهروندان خود شکست خورده بود ، برای کمک به آنها به بانک ها روی آورد و به آنها دستور داد حساب هرکسی را که تظاهرات را تسهیل می کند مسدود کنند. یک دهه پیش ، این ضربه آخر به اعتراض شجاعانه بود. اما در سال 2020 ، دولت نیجریه توسط Web3 شکست خورد. این اعتراضات مسالمت آمیز به لطف بیت کوین و Ethereum تا دو هفته دیگر ادامه داشت که به برگزارکنندگان اجازه می داد از هر کسی در هر جای دنیا کمک مالی دریافت کنند. سرانجام دولت توسط این اعتراض را كشت با استفاده از ارتش برای کشتن شهروندان خود در 20 اکتبر 2020.

اگر این امر ضرورت وجود یک Web3 را به شما نشان نمی دهد ، پس مطمئن نیستم که چه چیزی ایجاد می شود.

صرف نظر از آنچه جهان فکر می کند ، سازندگان Web3 علاقه زیادی به آوردن این الگوی جدید به جریان اصلی دارند ، هر آنچه که لازم باشد. با وب 3.0 ، ما هستیم قفل کردن وب را باز کنید.