توکن های غیرقابل لذت بردن (NFT) دامنه بسیار بیشتری از آنچه در حال حاضر برای آن محبوب هستند – یعنی قطعات هنری دیجیتال بی دلیل. قدرت واقعی آنها بسیار دور از قلمرو کریستی و Cryptopunks است – تا کنون ، واقعاً تا حیرت انگیز است ، این چیزی است که جریان اصلی در مورد آنچه می توانیم NFT 1.0 بنامیم می داند.

قبل از اینکه در مورد نسخه های مختلف NFT صحبت کنیم ، بیایید ابتدا بفهمیم که آنها چیستند.

تعریف علامت های غیرقابل استفاده

مفهوم قابلیت استفاده فقط برای گروهی از موارد قابل استفاده است. گروهی از موارد است قابل شستشو وقتی هر عضوی از این گروه با عضو دیگر یکسان باشد ، به گونه ای که هیچ عضوی فردیتی نداشته باشد. این بدان معناست که هر عضو آن گروه می تواند همیشه با عضوی دیگر بدون هیچ اصطکاک معامله شود.

برخی از نشانه های قابل پرداخت شامل پول فیات ، بیت کوین (BTC) ، اتریوم (ETH) و پولکادوت (DOT) است. BTC به عنوان یک نشانه قابل قبول در نظر گرفته می شود زیرا هر BTC برابر ایجاد می شود. بعلاوه ، هیچ BTC با BTC دیگر متفاوت نیست (با استثناهای خاصی که وارد آن نخواهیم شد). همین امر در مورد تمام نشانه های قابل لمس موجود در رمزنگاری وجود دارد. با پول کاغذی ، اوضاع کمی متفاوت است زیرا یادداشت های مختلفی داریم. بنابراین ، تمام اسکناس های 20 دلاری کاملاً قابل معامله با یکدیگر هستند ، اما اگر قرار باشد مثلاً یک اسکناس 1 دلاری عوض شود ، برای اسکناس های 1 دلاری بیشتر تا 20 دلار نیاز داریم. بنابراین ، می توانید بگویید که پول کاغذی نیمه خنک کننده است. اما همین که کاغذ را به دلار دیجیتال تبدیل کردید ، می بینید که همه دلارها یکسان هستند.

توجه: قابلیت انعطاف پذیری یک طیف است. ذهنی است یک دلار برای صاحب مغازه همان دلار دیگر است ، اما ممکن است برای FBI که به دنبال اسکناس های دلاری خاص با شماره سریال مشخص هستند ، نباشد.

حال ، اگر قابلیت لذت پذیری کیفیت چیزی است که با سایر اعضای گروه آن قابل تعویض باشد ، غیرقابل انعطاف پذیری توانایی آن در داشتن هویت ، منحصر به فرد بودن است. این تمام چیزی است که در مورد آن وجود دارد. بنابراین ، توکن غیرقابل انعطاف نشانه ای است که مخصوص خودش است ، به شرطی که هنگام افزودن به بلاکچین ، فقط یک نسخه از آن ضبط شود (ایجاد شود). بنابراین وقتی امروز از مجموعه های NFT می شنوید ، معمولاً به این معنی است که آنها گروهی از قطعات هنری هستند که از افراد بی نظیری تشکیل شده اند.

پرندگان بی نظیر کاناریا

منحصر بفرد کاناریا پرنده ها

اگر تمام آنچه در NFT وجود دارد ، پس چه معامله بزرگی وجود دارد و چرا برخی از آنها به طرز مضحکی گران هستند؟

قیمت NFT

ارزش برخی از نقاشی ها میلیون ها دلار است ، در حالی که ارزش برخی دیگر از یک پنی است. چرا؟ ترکیبی از عوامل ، اما مهمترین آنها این است: ما انسانهایی هستیم – موجودات اجتماعی – که توسط ادراک ذهنی کنترل می شوند.

برخی از NFT ها به دلیل داستانی که پشت سر آنها قرار دارد ، مسخره گران هستند ، یا باتجربه ، ساختگی یا فروخته شده. گاهی اوقات یک چیز به دلیل اینکه چه کسی آن را ساخته است ، چه موقع ساخته شده است ، نظر مردم درباره آن یا شرایط پیرامونی زندگی آن با ارزش است. تعریف همه دلایل از حوصله این مقاله خارج است.

کافی است بدانید که آنها گران هستند زیرا افراد حاضر هستند هزینه های زیادی را برای آنها بر اساس درک ذهنی خود پرداخت کنند ، حتی اگر این درک به شدت تحت تأثیر دنیای اطراف آنها ، به ویژه رسانه ها باشد. برخی از افراد به دلیل اعتبار ، برخی دیگر به دلیل حدس و گمان خرید می کنند.

دلیل گرانی قیمت ها هرچه باشد ، این به توان انقلابی NFT ها ارتباطی ندارد ، بنابراین می توانیم این بحث را کنار بگذاریم و در عوض به یادگیری بیشتر در مورد نحوه کار NFT ها و دلیل تغییر آنها بپردازیم.

NFT ها چگونه کار می کنند

دو ویژگی اصلی وجود دارد که NFT ها را به یک تغییر دهنده بازی تبدیل می کند:

  • منحصر به فرد بودن قابل اثبات
  • مالکیت قابل اثبات

این دو ویژگی به لطف فناوری بلاکچین امکان پذیر است. نام دیگر blockchain فناوری دفتر کل توزیع شده است ، به این معنی که blockchain صرفاً صفحه گسترده ای است که توسط شبکه جهانی رایانه نگهداری می شود. در این شبکه ، هیچ رایانه ای اقتدار ندارد. تراکنش های جدید تنها زمانی ثبت می شوند که اکثر گره های شبکه به توافق برسند. برای دیدن ارتباط این رابطه با NFT ، صفحه گسترده ای را با اطلاعاتی مانند این تصور کنید:

صفت مقدار
رنگ # 00ff00
شناسه 00001
مهارت ها شمشیر ، کمان ، Nunchucks
نام سامورایی سبز
صفت مقدار
رنگ # ff0000
شناسه 00002
مهارت ها مشت
نام سامورایی سرخ
صفت مقدار
رنگ # 0000 به بعد
شناسه 00003
مهارت ها اسلحه های کوچک
نام سامورایی آبی

در اینجا سه ​​جدول کوچک وجود دارد که هر کدام یک سامورایی را با نام ، رنگ و توانایی متفاوت توصیف می کنند. هر سامورایی شناسه منحصر به فرد خود را دارد. فقط یکی می تواند باشد #00001 سامورایی ، فقط یک #00002 سامورایی و غیره.

12 سامورایی

منبع تصویر

حال تصور کنید که آیا می توانید یک سامورایی داشته باشید. بیایید یک قسمت جدید به هر جدول اضافه کنیم.

صفت مقدار
رنگ # 00ff00
شناسه 00001
مالک 0x0
مهارت ها شمشیر ، کمان ، Nunchucks
نام سامورایی سبز
صفت مقدار
رنگ # ff0000
شناسه 00002
مالک 0x0
مهارت ها مشت
نام سامورایی سرخ
صفت مقدار
رنگ # 0000 به بعد
شناسه 00003
مالک 0x0
مهارت ها اسلحه های کوچک
نام سامورایی آبی

0x0 یک “آدرس صفر” است ، به این معنی که هیچ یک از این سامورایی ها متعلق به هیچ کس نیستند. اگر مالک را به آدرس تغییر دهیم ، مثلاً 0x4da2e85d64bece663ccab06e89b970b6b077f22f، پس هرکسی که کنترل آن آدرس را داشته باشد ، مالک آن سامورایی خواهد بود:

صفت مقدار
رنگ # 00ff00
شناسه 00001
مالک 0x4da2e85d64bece663ccab06e89b970b6b077f22f
مهارت ها شمشیر ، کمان ، Nunchucks
نام سامورایی سبز

کاربر 0x4da2e85d64bece663ccab06e89b970b6b077f22f اکنون مالک سامورایی 00001 است. از آنجا که این موضوع روی بلاکچین نوشته شده است ، همه گره ها اطمینان حاصل می کنند که:

  • فقط یک سامورایی با شناسه 00001 همیشه وجود دارد
  • فقط یک نفر می تواند سامورایی خاصی داشته باشد

مالک همچنین می تواند یک سامورایی را انتقال دهد:

SamuraiContract.methods.transfer("0x2489efb207809c237c85c202d0fa78c8b236709c", 00001)

هرکسی که این عملکرد را در زنجیره بلوک فراخوانی کند ، قرارداد هوشمند “samurai” (برنامه blockchain که منطق سامورایی را اجرا می کند) خواهد گفت: “00001 samurai من را به آدرس 0x2489efb207809c237c85c202d0fa78c8b236709c منتقل کنید”. اگر فرد انتقال دهنده مالک 00001 نباشد ، معامله به راحتی انجام می شود ، امنیت آن توسط بلاکچین تأمین شده است.

این به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که در پشت صحنه هنگام ساخت و استقرار NFT اتفاق می افتد. یک دسته کوچک جدول در یک صفحه گسترده بزرگ وجود دارد و فقط دارندگان سلول های خاص می توانند مقادیر آن سلول های خاص را تغییر دهند ، در حالی که زنجیره بلوک اطمینان می دهد که همه رفتار می کنند و نمی توانند کاری انجام دهند که با آن صفحه گسترده خاص کار نکند !

اما NFT ها چیزهای بیش از مالکیت قابل اثبات و منحصر به فرد بودن قابل اثبات را ارائه می دهند.

Art Legos: طرح های NFT از پیچیدگی خودسرانه

NFT 1.0 یک هنر دیجیتال در بلاکچین بود که می توان آن را تحسین و معامله کرد. تمام آن چیزهایی بود که وجود داشت. این دورانی بود که CryptoPunks ، CryptoKitties و … به شهرت رسیدند.

سپس NFT 2.0 آمد و هنر دیجیتال در بلاکچین ویژگی ها و سودمندی پیدا کرد. این بدان معنا بود که می تواند کارهایی بیش از تحسین برانگیز انجام دهد. صفات NFT با مزایای آنها مرتبط بود. با این حال ، همه NFT های سودمند ویژگی ندارند. برخی از NFT ها فقط یک ویژگی دارند ، که سودمندی آنهاست (به همین ترتیب ، گفتن اینکه یک ویژگی دارند زائد به نظر می رسد). به عنوان مثال ، نوعی NFT وجود دارد که به شما امکان می دهد وام بدون وثیقه را از استفاده در برنامه های لیست سفید DeFi بگیرید. برخی دیگر به شما امکان دسترسی به تخفیف های خاص در پروتکل های خاص را می دهند. به عنوان مثال ، می توان با استفاده از NFT 100 درصد تخفیف در هزینه های گاز در Ethereum به دارنده داد که این برنامه به کاربر بازپرداخت می کند.

در حالی که NFT 2.0 هنوز توسط برخی از پیشگامان در رمزنگاری در حال اجرا است ، NFT 3.0 از قبل تحت فشار قرار گرفته است. در این تکرار جدید ، هنر دیجیتال در بلاکچین اکنون عملکردهای اجرایی مانند مالکیت و اختیار دارد. این باعث می شود NFT ها ، که ساکن بودند ، ناگهان زنده شوند و آنها را تعاملی کند – به گونه ای که آنها می توانند عملکردهایی را منتشر کنند ، موارد را ارسال کنند ، آنها را تجهیز کنند ، وضعیت را تغییر دهند و موارد دیگر. این بدان معنی است که یک NFT می تواند NFT های دیگری را نیز در اختیار داشته باشد. اما نه فقط این: یک NFT می تواند NFT های دیگری را در اختیار داشته باشد و همچنین شکل ظاهری NFT والدین را بر اساس وجود و نوع NFT کودک تغییر دهد. این ممکن است به نظر شما غیرواقعی باشد ، بنابراین بیایید آن را با یک مورد استفاده از بازی پایه گذاری کنیم.

استفاده از ویژگی اختصاصی و مجهز به بازی دارای تأثیرات گسترده ای است ، زیرا این امر باعث می شود گیمرها بتوانند همه موارد درون بازی خود را به عنوان NFT در اختیار داشته باشند. به عنوان مثال ، شما یک شخصیت درون بازی دارید که دارای موجودی از موارد – مانند سلاح ، معجون ، نقشه و غیره است. با فرض اینکه هر مورد در این موجودی NFT باشد ، از جمله کاراکتر ماست ، پس می توانیم از قابلیت NFT 3.0 برای تجهیز این کاراکتر به شمشیر NFT استفاده کنیم. به این ترتیب ، NFT ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و تجربه برای بازیکن (که اکنون صاحب موارد موجود در این دنیای دیجیتال است) بیش از گذشته غوطه ور است. مخصوصاً به این دلیل که آنها اکنون در تجارت با سایر بازیکنان یا فروش اقلام درون بازار در بازار آزاد آزاد هستند.

RMRK ، یک پروژه NFT بومی کوساما است که به تازگی یک پلت فرم وب منبع باز جدید برای اجرای ICO های منحصر به فرد با استفاده از NFT های پویا به نام Kanaria راه اندازی کرده است ، RMRK است. در حال حاضر در حال انجام اولین رویداد ICO (ارائه کالای اولیه) در نوع خود با استفاده از NFT های پویا است که زندگی خود را به عنوان تخم مرغ آغاز می کنند.

با ویژگی جدیدی که ایجاد شده است ، کاربران می توانند احساسات (شکلک ها) را به تخم مرغ ها ارسال کنند. اکنون این قسمت جذاب وجود دارد: ظاهر پرندگانی که از آنها بیرون می آیند می توانند تحت تأثیر احساسات ارسال شده به آنها قرار بگیرند. بنابراین ، اگر یک تخم مرغ بیش از 500 got داشته باشد ، این می تواند باعث شود که آن با یک شمشیر بچرخد – که به شکل یک کودک NFT (یک NFT متعلق به پرنده) خواهد بود که در بازار آزاد نیز قابل تجارت است.

با برداشتن یک گام جلوتر ، RMRK در حال توسعه نسخه 2.0 استاندارد است که به موارد زیر اجازه می دهد: NFT ها توسط چندین کاربر به صورت دموکراتیک اداره شوند. NFT ها به یکباره دارای چندین منبع هستند (از یک کتاب NFT استفاده کنید و می تواند نسخه صوتی و PDF خود را همزمان داشته باشد و همچنین یک پوشش با وضوح بالا). NFT هایی که می توانند به شکلک ها واکنش نشان دهند (در صورت ارسال 50 🚀 شکلک به یک ماه ، می توان یک پایه ماه را روی آن ترسیم کرد) ؛ و بیشتر.

نتیجه

با توجه به انبوه موارد استفاده احتمالی ، تصور نمی شود که NFT دوباره به فراموشی محو شود.

آنچه به احتمال زیاد این است که بسیاری از موارد استفاده مورد آزمایش قرار می گیرند و برخی از آنها شکست می خورند ، اما تعدادی از آنها باقی می مانند و این ها تأثیر عمده ای در زندگی روزمره ما دارند. در حال حاضر ، بحث هایی درباره ایجاد کالاهای عمومی NFT و NFT وجود دارد که به کاربر ، هنرمند یا سازمانی کمک می کند بخشی از درآمد خود را به اهداف اجتماعی اختصاص دهد. آیا این شگفت آور نیست؟

در طول تاریخ بشریت هرگز نتوانسته ایم به این آسانی مالکیت ، اشتراک و اعتماد داشته باشیم. آینده NFT ها از طریق تکامل لگوهای هنری بی حد و مرز است. به زودی ، یک سیستم از پیچیدگی دلخواه ساخته شده در بالای قابلیت برنامه ریزی NFT در دسترس هر زنجیره بلوکی قرار خواهد گرفت ، و آنچه شما قادر به انجام این کار با این بدوی ها خواهید بود ، فقط با تخیل شما محدود می شود.