در این مقاله ، من Mastodon ، یک شبکه رسانه اجتماعی را که با روح یک اینترنت غیر متمرکز تاسیس شده است ، معرفی می کنم. یک وب غیرمتمرکز چالش های فراوانی دارد و لزوماً برای افراد ضعیف نیست ، اما دلایل خوبی برای استقامت وجود دارد.

در 15 ژوئیه سال 2020 ، یکی از بزرگترین کلاهبرداری های تاریخ توییتر اتفاق افتاد. از طریق مهندسی اجتماعی هوشمند ، گروهی از مردم موفق شدند به ابزارهای اداری توییتر دسترسی پیدا کنند و به آنها این امکان را می دهند که توییت ها را مستقیماً از چندین حساب کاربری بالا ارسال کنند.

بیش از 130 حساب با نفوذ توییتر هک شد. در عرض چند دقیقه ، پروفایل های اپل ، بیل گیتس ، ایلان ماسک و دیگران از افراد خواستند که بیت کوین را به کیف پول ارز رمزنگاری شده بفرستند ، با این وعده که پول ارسالی دو برابر شده و به عنوان یک اقدام خیرخواهانه بازگردانده خواهد شد.

در طی چند دقیقه از توییت های اولیه ، بیش از 300 معامله قبلاً انجام شده بود – به ارزش بیش از 180،000 دلار آمریکا – قبل از اینکه توییتر پیام های کلاهبرداری را از بین ببرد.

با ایجاد یک ساختار متمرکز ، فقط یک فرد با حقوق اداری باید فریب داده شود تا اجازه دسترسی به این حساب های پررنگ را بدهد. در شرایط مشابه ، کسی با انگیزه شوم ممکن است سقوط در بورس سهام ، تنش سیاسی ساخته شده ، یا حتی ناآرامی های جهانی را هدف قرار دهد.

جوانب مثبت و منفی تمرکز

مرکزیت یک شمشیر دو لبه است. ایده اصلی آن مبتنی بر ذخیره سازی ، مالکیت و محافظت از اطلاعات شما توسط یک بستر رسانه اجتماعی است. در حالی که به نظر می رسد افتضاح است ، اما فوایدی هم دارد. اولین و قوی ترین مزیت سیستم عامل های متمرکز ، سهولت استفاده از آنها است. به عنوان مثال ، وقتی رمز ورود خود را فراموش می کنید یا حسابتان هک می شود ، سیستم عامل های دارای ساختار متمرکز می توانند آنها را با سهولت بازیابی کنند ، زیرا آنها تمام داده های شما را در سرورهای خود ذخیره می کنند.

اما این حس محافظت قیمت دارد. داده های شما – مانند توییت ها ، بازتوییت ها ، پسندیدن ها و اشتراک ها – در یک شرکت ذخیره و نگهداری می شود. این شرکت ها سالانه KPI مالی دارند و داده های شما برای آنها یک راه عالی برای درآمدزایی است ، در درجه اول وقتی برای تبلیغات هدفمند استفاده می شود. نکته منفی دیگر این سیستم عامل ها منبع باز نبودن آنهاست ، به این معنی که هیچ شفافیتی بین کاربران و پلتفرمی که در آن قرار دارند وجود ندارد. به عنوان یک کاربر ، شما نمی دانید چه اتفاقی در زیر کاپوت می افتد و یا چگونه داده های شما اداره می شود.

رسانه های اجتماعی متمرکز

بنابراین اگر سکویی با ساختاری غیرمتمرکز وجود داشته باشد ، جایی که شما مالک آنچه ارسال می کنید هستید و می توانید ببینید داده های شما برای چه چیزی استفاده می شود ، چه می کنید؟ برای مدت طولانی ، مردم سعی در ایجاد چنین سیستم عامل هایی داشته اند – App.net ، Peach ، Diaspora و Ello چند نمونه شناخته شده هستند.

اما آخرین پیشگام در رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز دارای کلیه مزایای ذکر شده در بالا است.

وارد ماستودون شوید

مستودون در سال 2016 منتشر شد. از نظر بسیاری ، این شبکه اولین قدم در عدم تمرکز شبکه های اجتماعی است. Mastodon در حالی که از نظر ظاهری و ویژگی های مشابه توییتر است ، با غیرمتمرکز بودن و فدراسیون متمرکز شدن بر ایمنی و حریم خصوصی پایگاه کاربران خود است. همه داده های آن در تعداد زیادی از سرورهای مستقل توزیع شده است که به عنوان “نمونه” شناخته می شوند. هر نمونه در حالی که به صورت یکپارچه با دیگر سرورها به عنوان یک شبکه فدراسیون کار می کند ، شرایط خدمات ، کد رفتار و سیاست های تعدیل خود را دارد.

یوگن روچکو ، بنیانگذار Mastodon ، توضیح می دهد که این پلت فرم بسیار مشابه ایمیل کار می کند. کاربران ایمیل می توانند به راحتی وصل شوند ، حتی اگر یک نفر از Gmail استفاده کند و دیگری از Outlook. همین مورد در مورد ماستودون و نمونه های آن صدق می کند. در حالی که کاربران آزادی تعامل با تعداد زیادی از موارد را دارند ، هر نمونه همچنین می تواند بدون قطع دسترسی به کل شبکه Mastodon ، محتوای سایر سرورها را با خط مشی یا محتوایی که مخالف آن هستند ، مسدود کند.

رسانه های اجتماعی غیر متمرکز

شروع کار با Mastodon

شروع کار با Mastodon به آسانی پیوستن به Facebook یا Twitter نیست. از آنجا که این پلتفرم یک سرویس فدراسیون است ، کاملاً مشابه ایمیل ، Mastodon به شما امکان می دهد در بسیاری از سایتهایی که مشتری Mastodon را اجرا می کنند ، ثبت نام کنید ، مانند نحوه ایجاد حساب ایمیل در سرویس هایی مانند Gmail ، Hotmail یا Protonmail.

یک مکان اصلی برای ایجاد یک حساب Mastodon وجود ندارد. در عوض ، شما انجمنی را انتخاب می کنید که می خواهید در آن عضو شوید و در آنجا حساب کاربری ایجاد می کنید.

mstdn.social برای افرادی است که می خواهند Mastodon را کشف و کشف کنند ، و این یک نقطه شروع خوب است. اگر در این نمونه ثبت نام کنید ، حسابی که ایجاد کرده اید از طریق ترکیب نام کاربری و نام نمونه قابل کشف است. به عنوان مثال ، نام کاربری کامل من که می توانید برای من پیام ارسال کنید وجود دارد @ alextraykov @ mstdn.social. شما می توانید نام نمایه خود را به عنوان ترکیبی از دسته Twitter و آدرس ایمیل خود مشاهده کنید.

خوراک خانگی مستودون

برای هر نمونه متفاوت Mastodon نیازی به حساب های جدید ندارید. اما در صورت تمایل ، می توانید هویت جداگانه ای داشته باشید که با موارد مختلفی که به آن علاقه مند هستید مطابقت داشته باشد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، از آنجا که Mastodon دارای فدراسیون است ، می توانید از طریق سرورهای مختلف بدون ثبت نام در یک سرور با سایر کاربران تعامل داشته باشید. این قدرتمندترین ویژگی پلت فرم است.

اما موبایل چطور؟ آیا برنامه ای وجود دارد که بتوانید هنگام رفت و آمد به خانه از طریق توت ها و افزایش ها حرکت کنید؟

هیچ برنامه رسمی برای Android و iOS وجود ندارد. اما از آنجا که Mastodon منبع باز است ، تعداد زیادی برنامه شخص ثالث وجود دارد که به شما امکان می دهد حساب های خود را بررسی کنید. برای اندروید ، انتخاب محبوب Tusky است و برای iOS نیز Toot وجود دارد! یا ماست در اینجا لیستی کامل از برنامه ها برای موبایل ، دسک تاپ و وب وجود دارد.

در حالی که به طور مداوم در حال رشد است ، ماستودون از بزرگ شدن به اندازه توییتر یا هر شبکه اجتماعی بزرگ متمرکز بسیار دور است. Mastodon به دلیل کمبود برنامه های رسمی ، روند پردازش و ساختار پیچیده سرور ، منحنی یادگیری تیزتری نسبت به رسانه های اجتماعی مستقر که روزانه استفاده می کنیم ، دارد. اما این مانع از پیوستن سالانه میلیون ها کاربر جدید نمی شود و به دنبال جایگزین صادقانه تری برای آنچه در حال حاضر دارند ، هستند.

آینده سیستم عامل های اجتماعی غیرمتمرکز نامشخص است. Mastodon یکی از اولین گام های پیشگامانه به سوی چیزهای متفاوت در وب است ، مانند مدل اینترنتی Fediverse. من شما را تشویق می کنم که کلاه کاوشگر خود را به سر بگذارید و بادبان به سمت این افق های جدید اینترنت.